Mobilní planetárium v MŠ

Mobilní planetárium myslí i na ty nejmenší diváky a zaměřuje se svým programem také na děti v předškolním věku.

V mateřských školách promítáme v malém planetárním stanu a děti přitom film promítaný na jeho kupoli sledují vždy vleže, což přináší zcela jedinečný zážitek.

Shlédneme jednu z pohádek:

Jak Měsíc putoval ke Slunci na návštěvu

Měsíc v pohádce putuje po nebeské sféře – zvěrokruhu, protože se kdysi rozhodl, že by chtěl spatřit Slunce.
Zažívá při svém putování různá dobrodružství a potkává několik moudrých rádců - setkává se s dvanácti znameními, které mu pomáhají jít za Sluncem tou správnou cestou a dohonit ho.

Dějí se s ním přitom po cestě třpytící se hvězdnou oblohou zajímavé proměny, Měsíc mění svoji tvář. A tak je v pohádce dětem ukázán nejdřív jako udatný jinoch plný síly, ale postupně během své cesty po zvěrokruhu chřadne a ubývá mu sil.
Když se mu konečně podaří to, po čem tak toužil, totiž setkat se se Sluncem, stane se z něho úplně sešlý a unavený stařeček, takže si jde raději lehnout do svého Měsíčního domu.

Pořad je oblíbený zvlášť u těch nejmenších, protože si pak zvědavě navzájem povídají, v jakém se kdo narodil znamení.
I když je tato filmová pohádka svou formou přístupná už dětem od tří let, jejím tvůrcům se velmi dobře podařilo symbolicky vysvětlit i složitější jevy astronomie, které na nebi pozorujeme. Na obsah pohádky lze tedy velmi dobře navázat i při výuce starších dětí např. vysvětlováním různých fází Měsíce, otáčení se Země kolem Slunce atp.

 

Krtci - Co je tam nahoře?

Příběh Krtka Platóna, který žije se svou krtčí mámou a tátou hluboko v zemi, kam svítí Slunce jen skrz malý otvor ve skále.
Tento malý krtek je velmi zvědavý a bystrý. Trápí ho otázka, proč Slunce přes otvor do jejich krtčí díry někdy svítí a někdy ne. Vrtá mu hlavou, jak asi vypadá svět venku. Chtěl by přijít na to, jak všechno na světě funguje. 
Jednou mu rodiče konečně dovolí, aby vyrazil sám ven, a tak se se svým učitelem Sokratem a třemi kamarádkami žížalami konečně vydá objevovat nepoznané z podzemí ven na povrch. Tam se učí, proč je na Zemi den a noc, proč Měsíc mění na nebi svůj tvar, a nebo taky sám díky pokusu objeví, proč ve městě nemůžeme pozorovat hvězdy.
Inspirací pro tento příběh posloužilo tvůrcům filmu dílo starověkého řeckého filozofa Platóna "Podobenství o jeskyni", kterým chtěl Platón vyjádřit svůj pohled na lidské poznání. 
Film "Krtci - Co je tam nahoře?"  je legrační show pro děti plná veselých písniček. Je plná momentů, které vám pomohou rozvíjet představivost dětí a jejich zájem o jevy astronomie. Je vytvořená ve spolupráci se studiem Albedo Fulldome z Barcelony a má děti jednoduchým a docela legračním způsobem seznámit se světem astronomie.

 Rok 2015